Epski povratak No Man’s Sky-a

Epski povratak No Man’s Sky-a

0

Ako ste odustali ili ste propustili ‘No Man’s Sky’ kada je bio objavljen, sada je vrijeme da pokušate još jednom. Nakon 6. godina igra konačno ima pozitivne ocjene na Steamu.

Piše: Robert Barbir

Davne 2013., prvi put je najavljen No Man’s Sky. Ideja o No Man’s Skyu očarala je gaming zajednicu. Za svakoga tko je bio čak i prolazni ljubitelj znanstvene fantastike, igra je bila sve što ste ikada mogli poželjeti: istraživanje beskonačnog svemira i proceduralno generiranih planeta. Prema Googleu trebalo bi vam 585 milijardi godina da obiđete sve planete. Zvuči predobro.

Nažalost, 3. godine nakon prvobitne najave, izlazak igre nije uspio ostvariti očekivanja zajednice. Bugovi, nejasna priča i loše generirani planeti, No Man’s Sky bio je nered. Svima je bilo očito da je naslov u nedovršenom stanju. Samo nekoliko tjedana nakon objavljivanja, igra je nestala i smatralo se da je ovo samo još jedna opomena o tome što ne treba raditi pri razvoju videoigre.

No od tada, No Man’s Sky ima jednu od, ako ne i najveću povratničku priču u povijesti igara. Za vrijeme dugog perioda ismijavanja od strane medija i igrača, programeri Hello Gamesa posvetili su svoje vrijeme kako bi poboljšanju No Man’s Sky i učinili da nalikuje igri koju su obećali.

Kao prvo, vizuali su zadivljujući, a proceduralna generacija dosljedno pruža rezultate kada su u pitanju planeti. Od raskošnog raja s bujnim drvećem i krijesnicama do smrznute tundre s otrovnim olujama, svaki novi zvjezdani sustav ima svoju jedinstvenu estetiku i teren koji uvijek privlači poglede.

Možda najbitnije, dodan je ispravan i funkcionalan multiplayer. Sada možete s prijateljima ili boljom polovicom istraživati beskrajne horizonte, a da se pri tome vidite. Ako nitko od vaših prijatelja ne voli istraživanje svemira, igra ima centar za više igrača poznat kao Space Anomaly. Space Anomaly je usporediv s Destiny’s Towerom i uvijek će imati nasumične igrače koji lutaju okolo, traže misije ili samo krate vrijeme.

Usprkos tome što je naglasak na prikupljanju elemenata za izradu drugih predmeta i dobivanje valute, No Man’s Sky ne zahtijeva baš puno „grindanja“. Jedan je od updateova igračima omogućio čak i dobivanje veće količine materijala kod rudarenja resursa. Prije je zarada u igri bila prilično dugotrajna. Bez mikrotransakcija, bezumno rudarenje materijala bio je jedini način da se dobiju zabavniji nacrti poput vozila i novih zvjezdanih brodova. Činjenica da je ekipa u Hello Gamesu to primijetila i olakšala igračima da rade stvari koje žele, u eri opterećenoj pay-to-win shemama u najmanju je ruku hvale vrijedan potez.

Dakle, pitanje je: isplati li se No Man’s Sky igrati 2022.? Naš odgovor: apsolutno!

Ako ste mislili da se radi o još jednom propalom naslovu, prevarili bi se. Trenutno stanje igre gotovo je neprepoznatljivo u usporedbi s igrom izdanom 2016. godine. Naslov stvarno nudi pregršt za svakoga, a čini se da će s vremenom stvari samo biti bolje. Najbolje da se uvjerite sami i pogledate trailer za najnoviji update, Outlaws, a za više informacija posjetite službenu stranicu.