Pathea Games objavili su early access novog nastavka franšize My Time At 26. svibnja pod nazivom My Time At Sandrock, a reakcije su raznorazne.
My Time At Portia
Portia je post-apokaliptični gradić u kojem naš glavni lik naslijedi radionicu svoga djeda jer developeri nisu bili baš domišljati u razvoju priče kako jedan mladi čovjek može doći na ideju preseliti se i ostaviti cijeli svoj život iza sebe te okrenuti svoje novo poglavlje na drugom kraju svijeta.
Piše: Matija Ančić
Stanovnici grada
Kada se tek doselite u Portiju dobijete lagani osjećaj prisiljenosti upoznavanja ostalih stanovnika, koji na samome početku od vas traže obavljanje nekih zadataka. Naime, možete ih odbiti, ali imajte na umu da postoje samo dva odgovora na pitanje hoćete li im pomoći. S jedne strane možete reći obično „da“, a s druge strane nećete samo reći „ne“ nego otprilike „mrzim te i želim ti sve najgore u životu“ pa bismo rekli da ste primorani prihvatiti sve zamolbe.
Enormna je primjedba igrača i što niti jedan NPC ne priča, već je sve u vašoj sposobnosti čitanja pa nakon nekog vremena samo preskačete dijaloge (iako u njima možda stoji nešto vrijedno), iz razloga što su često predugi i jednostavno naporni. No, moramo nadodati da su ipak, nakon mnoštva primjedbi, developeri u novijem updateu nadodali voice over mnogim likovima pa ne možemo reći da ih nimalo ne diraju povratni komentari igrača.
Old MacDonald ili Mirjana Mikulec ili Sub-Zero ili Lara Croft?
U Portiji imate priliku stati na noge obnavljanjem djedove stare radione i uređivanjem vlastite farme, koja može (a i ne mora) sadržavati različite žitarice, voće, povrće te perad i stoku. Pozitivan dio te farme je što možete maziti svoje životinje, a učenjem novih nacrta moguće je i iskazati vlastitu kreativnost, kako drugdje, tako i prilikom uređivanja kuće i okućnice.
Što se combata tiče, nemojte očekivati mnogo jer su neprijatelji repetitivni i nakon njih nekoliko već znate gdje će se i kako kretati. Neki od njih iznimno su iritantni pa ćete ih se vjerojatno nastojati kloniti.
Istraživanje rudnika s detektorom metala i osluškivanje zvukova pri udaranju krampom o njegove površine zabavno je sve dok vam to ne zatreba na dnevnoj bazi pa shvatite da se svaki ulazak mora platiti. Doduše, u rudniku, osim potrebitih ruda, možete pronaći različite artefakte koji će vam poslužiti za istraživanje novih nacrta što tjera igrača da provede dulje vrijeme u rudniku i isplati taj dolazak.
Iako se ova igra prvenstveno bazira na izradi drvenih i metalnih konstrukcija, osobno smatram da je među lošije razrađenim komponentama same igre jer čekanje obrade obične drvene daske potrajat će neko vrijeme, a za većinu sporednih misija imate vremensko ograničenje za obavljanje.
My Time At Portia definitivno u nekim svojim dijelovima ostavlja dojam nedovršene igre, točnije igre koja želi dati previše, a na kraju ne da nigdje dovoljno. Možda je riječ samo o lošem osobnom iskustvu, a iako postoje nedostaci, metacritic ocjena stoji na 73 te je dostupna na Steamu po cijeni od 29,99€ i u PlayStation, Nintendo i Xbox trgovinama.
My Time At Sandrock
Sandrock je također post-apokaliptični gradić u koji glavni lik dolazi kako bi imao svoju radionu i farmu. Pošto je riječ o pustinjskom gradiću, farma neće biti u primarnom fokusu što je nekim fanovima iznimno dobro, dok se drugi baš i ne slažu.
Ono što je prvenstveno moguće zamijetiti jest izniman skok u grafici, okolina, a i sami likovi dorađeniji su i ostavljaju dojam bolje i glađe animacije u usporedbi s prethodnim naslovom.
U komparaciji s Portijom igrači imaju mnogo pozitivnije komentare na novi nastavak, a među mnogima se ističe brža progresija vještina i gradnje te dorađeniji i optimalniji combat, što je mnogima bio razlog prestanka igranja proteklog nastavka. S druge strane, igrači su nezadovoljni mlakoćom likova, smatraju kako glavni lik odskače od ostalih stanovnika i imaju osjećaj neprihvaćenosti u sam grad. Developeri jesu zakoračili na višu stepenicu što se tiče postavljanja voice overa kako igrači ne bi morali čitati masivne rečenice i uspjeli su ostaviti dojam nešto zrelije priče i likova, a čak su se oglasili na Steamu porukom kako će nastojati doraditi stanovnike Sandrocka kako bi poboljšali imerziju glavnog lika u već postojeće stanovnike.
Iako mnogi uspoređuju My Time At franšizu s popularnim naslovima kao što su Harvest Moon ili Stardew Valley, smatramo kako nije pošteno igru poput ove zbog sličnosti u gameplayu uspoređivati s nekim od najhvaljenijih naslova jer s toliko visokim očekivanjima nitko neće biti zadovoljan.
Sve u svemu, prema komentarima i dosadašnjim recenzijama, fanovi franšize oduševljeni su sa skokom u mnogim komponentama, a oni kojima Portia nije bila niti malo napeta ne preporuča se ni boravljenje u Sandrocku. Svakako, ukoliko niste igrali prijašnji nastavak, preporučamo ipak da se okušate u ovom novom jer sa starim definitivno možete samo (iz osobnog iskustva) izgubiti tipke na tipkovnici ili kontoleru.
My Time At Sandrock dostupan je u early accesu na Steamu po cijeni 20,99€, a u punom izdanju bit će dostupan i na PlayStation, Nintendo i Xbox trgovinama kada se možda i mi odlučimo dati još jednu priliku ovoj široko voljenoj franšizi.